Materiály při výrobě kufru

Jaký zvolit typ materiálu při výběru kufru?

Skořepinové kufry se vyrábějí z různých druhů plastů a ty mají své charakteristické vlastnosti.

ABS (akrylonitrilbutadienstyren) je průmyslový kopolymer, který je odolný vůči mechanickému poškození. Je pevný a odolný vůči změnám teplot i mechanickému poškození. Má-li na povrchu tzv. hrubou diamantovou strukturu, je méně náchylný k viditelnému poškrábání.

Předností tohoto materiálu je nižší cena i to, že vždy drží svůj tvar.
Nevýhodou pak může být o něco menší pružnost - díky tomu se tak nepromáčkně, ale při větším tlaku praská a vyšší hmotnost.

Polykarbonát (PC) patří mezi termoplastické polymery čili termoplasty. Mají dobrou tepelnou odolnost, odolnost proti nárazu a dobré optické vlastnosti. Polykarbonát se používá např. jako materiál pro výrobu domácího i laboratorního nádobí, elektronických přístrojů, displejů, osvětlení apod. Je také základním materiálem pro výrobu kompaktních disků a plastových lahví. Rovněž skla ochranných brýlí, zejména vojenských s balistickou odolností jsou převážně vyrobena z polykarbonátu.

Na rozdíl od ABS je pružnější při ohybu a má nižší hmotnost. Díky tomu je odolnější vůči nárazům. Materiály ABS a PC jsou často kombinovány pro dosažení optimálního poměru cena/výkon. Vznikají tak kufry, které jsou pevné i pružné zároveň, odolné vůči nárazu a vzniku viditelných škrábanců na povrchu skořepiny.

Polypropylen (PP) je termoplastický polymer ze skupiny polyolefinů, které patří mezi nejběžnější plasty, používá se v mnoha odvětvích. Je pružnější a lehčí než polykarbonát či ABS, proto je vhodným materiálem pro ty, kdo hledají co nejlehčí skořepinové zavazadlo s vysokou odolností a životností.

Speciálním typem PP je například materiál Duraflex – pružný, lehký a extrémně odolný materiál, kterým se pyšní od Kanadského výrobce Heys např. designový kufr Maximus, teké Athena nebo Metallix, vydrží i vyšší zátěž.

Facebook

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení